ŽIVOT ZA SLOBODU DAT SA OSMIJEHOM NA USNAMA I POGLEDOM USMJERENIM KA SLOBODI - ARBiH

Novo

Home Top Ad

petak, 24. studenoga 2017.

ŽIVOT ZA SLOBODU DAT SA OSMIJEHOM NA USNAMA I POGLEDOM USMJERENIM KA SLOBODI

Ratni intervju Izeta NANIĆA, komandanta 505. viteške motorizovane brigade.
ŽIVOT ZA SLOBODU DAT SA OSMIJEHOM NA USNAMA
  • Gospodine komandante, možete li za početak reći nešto o tome kako se narod bužimskog kraja pripremao za borbu protiv srpske agresije i kako je došlo do stvaranja prvih oružanih formacija u Vašem kraju?
NANIĆ: Kao u svim sredinama širom Republike Bosne i Hercegovine i Bužimljani su srpsku agresiju, uglavnom, dočekali nespremni vjerujući da njihove komšije, kolege, kumovi i poznanici srpske nacionalnosti neće podići oružje na njih. Jedan svjesniji dio koji je prozreo namjere srpske hegemonističke politike na štetu muslimanskog, hrvatskog i drugog nesrpskog naroda, radio je uglavnom u ilegali, zasebno, a kasnije u okrviu Patriotske lige, pokušavajući tu svijest prenijeti i na ostali dio naroda. Te su grupe u manjoj mjeri radile i na naoružavanju stanovništva, uglavnom lahkim streljačkim naoružanjem. Prva organizirana vojna formaciju Bužima je formirana 9. septembra na šumovitim obroncima planine Radoč, nedaleko od Bužima, kao protivdiverzantski vod (PDV). Formirana je od najodabranijih mladića, patriota, sportaša – Bužimljana koji su već tada uvidjeli potrebu vojnog organizovanja radi zaštite stanovništva od terorističkih grupa vođenih četničkom politikom. Neposredni povod za formiranje PDV-a bila je afera sa Martićem, koja se tih dana dogodila u Bosanskoj Otoci.. Tada je zaprimljeno i prvo naoružanje, među kojem je i prvi “sijač smrti” M84. Početkom aprila 1992. godine, izbijanjem rata u BiH i proglašenjem ratnog stanja od strane Predsjedništva Republike, SDA Bužima formira Glavni krizni štab, a isti već 4. aprila formira ŠTO Bužim koji je ubrzano radio na formiranju krupnijih jedinica. Već 7. aprila formira se prva jedinica, čija je smotra održana u rejonu sela Bućevci, a nedugo zatim formiraju se i druge jedinice. Osnovna karakteristika tih jedinica, u to vrijeme, bila je što su vrlo slabo ili nikako naoružane, neuvježbane i neobučene, kogistički loše opremljene, ali sa izraženom moralnom snagom i željom za odbranom Republike Bosne i Hercegovine. Napadom srbočetničkog agresora 21. aprila 1992. godine na Bosansku Krupu, jedinice ŠTO Bužima aktivno učestvuju u borbama za taj grad. U tim borbama značajnu ulogu odigrao je PDV, koji kasnije dobiva naziv “Hamza” i prerasta u veću jedinicu za specijalne namjene. U formiranju jedinica značajno je pomenuti i specijalnu jedinicu “Gazije”, koje je formirana i potpuno naoružana u Zagrebu, a u jeku borbi juna ‘92. godine kroz okupirani prostor Republike Hrvatske uspjela je doći na slobodni dio bihaćke regije, gdje uzima značajno mjesto i ulogu u odbrani tog kraja.
  • Vaša 505. viteška brigada izrasla je u jednu od najelitnijih brigada, ne samo 5. korpusa nego i šire. Kako je tekao proces nastajanja i stvaranja Vaše brigade?
NANIĆ: Paralelno sa nastajanjem i razvojem Armije Republike Bosne i Hercegovine, rasle su i jačale jedinice na prostorima bihaćke regije. Formiranjem USOG-a (Unsko-sanska operativna grupa) došlo se na ideju da se TO Bužim preformira u brigadu u sastavu USOG-a. Bužimska 105. udarna krajiška brigada, formirana je 15. augusta 1992. godine, a kasnije mijenja naziv u 105. bužimsku udarnu muslimansku brigadu. Kada je Armija BiH i službeno dobila taj naziv, i 105. bužimska postaje 505. brigada. Nastavkom ratnog vihora, intezivnim učešćem u odbrani RBiH, a naročito zbog briljantnih borbenih rezultata i uspjeha na bojnom polju, 505. dobiva počasni naziv “viteška”. Proces formiranja 505. vmtbr bio je, ne samo vremenski dug, već istovremeno prožet problemima, bilo objektivne ili subjektivne prirode, a naročito treba istaći da su sve to vrijeme trajala neprekidna borbena djelovanja u kojima je brigada uvijek izlazila kao pobjednik i samim tim uvijek jača i sigurnija. Spomenuo bih da je svako na svoj način pomogao proces nastajanja 505. vmtbr. Na prvom mjestu su borci, starješine i drugi članovi brigade, koji su sebe nesebično dali jedinici, drugo, to je narod, koji je ustvari iznjedrio tu brigadu, i tu su institucije, firme, civilne vlasti Općine Bužim, kao i druge općine regije Bihać, uključujući i nju samu. Normalno, tu su i brigade 5. korpusa sa kojima smo dijelili i dobro i zlo, kao i pojedinačne zasluge pojedinih boraca i starješina. Taj proces još nije završen. Dijelovi RBiH još su okupirani. Posljednim pokušajem međunarodne zajednice da se bh. kriza riješi mirnim putem, još jednom su razotkrivene i potvrđene namjere srpske politike, koja ima za cilj stvaranje “Velike Srbije 2”. Jedina prepreka u tome im je ponosna i međunarodno priznata BiH. U svemu tome naš zadatak je jasan. Moramo jačati naše jedinice i Armiju u cjelini radi zaštite RBiH i naroda koji u njoj žive i na taj način osigurati mirnu i svijetlu budućnost svima na ovim bosanskohercegovačkim prostorima.

  • Šta je to što 505. vtmbr razlikuje od drugih brigada, odnosno u čemu se sastoji ta specifičnost u odnosu na druge slične formacije 5. korpusa.
NANIĆ: Vjerovatno se sve brigade Armije BiH razlikuju jedna od druge i svaka ima svoje specifičnosti i kao takve ih je teško porediti. Zbog toga i ne bih poredio i pravio razlike između 505. vtmbr i drugih brigada Armije BiH, već ću probati u nekoliko riječi kazati šta je to što 505. čini takvom kakva jeste i koje su njene specifičnosti – opredijeljenost boraca i starješina 505. brigade za RBiH bezrezevna je, kao i uvjerenost da se u ovim uvjetima samo borbom i pobjedom nad agresorom može doći do slobode. 505. brigada predstavlja zdrav kolektiv u kojem svaki pripadnik daje maksimum od sebe u izvršenju zadataka, naročito borbenih u kojima izrastaju najbolji sinovi Bosne. Iza 505. brigade bogat je ratni put i mnogi uspjesi. To je brigada koja svoje bošnjačke rane liječi pobjedom i čiji pripadnici za pobjedu polažu živote, s osmijehom na usnama i pogledom usmjerenim ka slobodi. Jednom riječju u 505. brigadi vlada potpuno povjerenje između jedinica i komandi, izmeđe boraca i starješina, i na kraju to je brigada na koju narod BiH može u potpunosti računati kao garant pobjede i postojanja Republike BiH.
29.4.1995., Ljiljani, list 5. korpusa

Nema komentara:

Objavi komentar